Parametry techniczne tabletów

Laptop, smartfon, netbook, iPad – to zaledwie podstawowe z pojawiających się na rynku urządzeń, które spełniać mogą nie tylko funkcje ekskluzywnych gadżetów, ale przede wszystkim znacząco ułatwić nam życie. Każde z tych urządzeń ma zupełnie inne przeznaczenie, a odmienne parametry w obrębie jednej kategorii produktu powodują znaczne ich zróżnicowanie i nieraz zagubienie kupujących.

Jak zatem dobrać urządzenie do własnych potrzeb, czym szczególnym odznacza się tablet i jak wybrać najlepszy tablet?

Odpowiedź na te pytania wymaga zastanowienia się nad naszymi potrzebami. Zupełnie inne urządzenie, z innymi funkcjami i parametrami wybierzemy, jeżeli zależy nam przede wszystkim na płynnym odtwarzaniu filmów w wielu formatach, tablet z dwoma ekranami wybierzemy głównie do pisania e-maili i edycji tekstów.

Jeżeli chodzi o rodzaje tabletów, nie ma tutaj tak ogromnego zróżnicowania, jakie przedstawia się w parametrach, czy wzornictwie. Wyróżnia się bowiem dwa podstawowe typy tabletów z jednym ekranem i nowszą konstrukcję z dwoma ekranami z których jeden stanowi element sterujący, na drugim natomiast wyświetlane są zasoby.

Tym, co różnicuje tablety między sobą są przede wszystkim ich parametry i to na nie, w zależności od naszych potrzeb, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Przeznaczenie tabletu to przede wszystkim możliwość korzystania z zasobów internetu, dlatego w standardzie każdego modelu powinny znaleźć się złącza WiFi, pozwalające na korzystanie z sieci w miejscach publicznych, czy Bluetooth, dzięki któremu możliwa jest radiowa komunikacja pomiędzy urządzeniami na niewielkich odległościach. Dodatkowo tablet wyposażony w modem 3G lub 4G daje możliwość korzystania z internetu w miejscach objętych zasięgiem wybranego operatora sieci komórkowej. Usługa ta jest jednak odpłatna, naliczana zgodnie z obowiązującym cennikiem transferu ustalonym przez operatora.

W standardzie tabletu zazwyczaj jest już także wejście USB, umożliwiające podłączenie zewnętrznych urządzeń, wbudowane złącze HDMI, dające możliwość wyświetlania zawartości na telewizorze lub monitorze.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu względnej nowości technologicznej naszego urządzenia choćby przez rok, powinniśmy wybrać tablet z dwurdzeniowym procesorem. Choć jednordzeniowe modele podobnie dobrze radzą sobie z wyświetlaniem filmów w formacie HD, to model z procesorem dwurdzeniowym zdecydowanie wolniej się zestarzeje.

W zależności od przeznaczenia należy też zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Mniejszy z pewnością zapewnia większą mobilność tabletom, jednak przy większej przekątnej ekranu uzyskamy lepszy komfort przeglądania stron oraz pisania.

Ważny jest też rozmiar i waga sprzętu oraz wielkość pamięci operacyjnej (standardowo 1 GB, choć mocniejsze tablety mogą mieć nawet 4 GB) i pojemności dysku (wielkość ta waha się w granicach 16-60 GB).